Tipy jak se sladit na focení

TIPY JAK SE SLADIT NA FOCENÍ V ATELIÉRU I EXTERIÉRU

Focení ve fotoateliéru je skvělou příležitostí, jak vytvořit profesionální portréty nebo zachytit důležité momenty, ať už jde o rodinné fotografie, těhotenské focení nebo business portréty. Tipy, jak se sladit na focení v ateliéru či exteriéru, vám pomohou vybrat správné oblečení, které hraje klíčovou roli v tom, jak budou výsledné fotografie vypadat. Pokud přemýšlíte, jak se nejlépe obléci na focení, zde je několik základních tipů a příkladů sladěného oblečení, které vám pomohou dosáhnout skvělého výsledku.

Nejdůležitějším faktorem při výběru oblečení je účel samotného focení. Chcete profesionální portrét pro pracovní profil? Nebo jde o rodinné snímky, kde je důležitá atmosféra?

Pro rodinné fotografie volte spíše pohodlné, ale sladěné outfity. Snažte se sladit barvy mezi sebou, aby fotografie působila harmonicky. Není nutné oblékat se všichni do stejné košile, pro perfektní výsledek je ideální, když k sobě oblečení ladí.

Do mého ateliéru, který je v přírodních světlých barvách se nejlépe hodí oblečení v tlumených přírodních odstínech, bílá, světle modrá, starorůžová, hořčicová, hnědá, tlumená fialová, bordó a pod.

Pro venkovní focení platí ve vzorech a barevném sladění stejná pravidla, jako při focení v ateliéru. Jen nedoporučuji na jaře a v létě trávově zelenou barvu, aby jste nesplynuli s přírodou. Křiklavé barvy také nejsou vhodné.

příklady barevného sladění na jaro/léto

Pokud jde o pracovní nebo business focení, zvolte formální oblečení, jako je dobře padnoucí oblek, elegantní šaty, sako nebo košile s límečkem. Oblečení by mělo být čisté, vyžehlené a dobře střižené.

Silné vzory a velmi syté barvy mohou na fotografii působit rušivě. Naopak jednobarevné oblečení nebo jemné vzory, jako je lehká textura na látce, působí elegantně a profesionálně. Příliš křiklavé barvy mohou odvádět pozornost od obličeje, což je většinou hlavní prvek na portrétech. Také veškeré potisky či nápisy na tričkách jsou nevhodné a odpoutávají pozornost od fotografované osoby.

příklady barevného sladění na venkovní focení pro jaro / léto

Neutrální barvy jako černá, bílá, šedá, béžová, tmavě modrá nebo tlumené zemité tóny fungují na fotografiích velmi dobře. Pomáhají udržet pozornost na vás, ne na vašem oblečení. Navíc se takové barvy hodí téměř do jakéhokoli stylu focení, ať už jde o pracovní portrét nebo rodinný snímek. Do mého ateliéru, který je v přírodních světlých barvách se nejlépe hodí oblečení v tlumených přírodních odstínech, bílá, světle modrá, starorůžová, hořčicová, hnědá, tlumená fialová, bordó a pod. Vždy pamatujte na sladění v rámci rodiny, páru, skupiny.

příklady barevného sladění na venkovní focení pro jaro

Vrstvení oblečení může vytvořit zajímavou hloubku a texturu na fotografii. Sako, lehký šál nebo elegantní svetr přes košili může nejen přidat zajímavý prvek do fotografie, ale také vám pomůže vypadat sofistikovaněji. Dejte si však pozor, aby vrstvy nebyly příliš objemné – to by vás mohlo opticky zvětšovat.

příklady barevného sladění na venkovní focení pro podzim

I když se zaměřujeme hlavně na vrchní část těla, nezapomínejte ani na nohy. Při celotělových snímcích nebo záběrech v sedě jsou nohy a obuv často viditelné. Volte boty, které ladí s celkovým stylem oblečení. Vyhněte se příliš barevným nebo extravagantním botám, pokud chcete, aby výsledný dojem působil čistě a vyváženě.

Na focení v ateliéru bez obuvi je nejlepší být naboso. Žádné ponožky, či punčochy.

Pokud máte punčochy, jsou vhodné boty hodící se k Vašemu outfitu.

Bojíte se u holých nohou viditelných modřin, či křečových žil?

Nemusíte. Všechny tyto nedostatky vyretušuji.

Dětská tetování před focením odstraňte 😉

Doplňky mohou fotografii oživit, ale buďte opatrní, aby nepůsobily příliš dominantně. Jemné šperky, náramky nebo hodinky mohou vypadat elegantně, ale pozor na příliš masivní kousky. U portrétů jde především o vás, nikoliv o vaše doplňky.

Vyberte si několik outfitů, které se mnou můžete předem konzultovat. Během focení se také můžete převléci. Jen u balíčku MINI na převléknutí moc času nebude. Vyžehlete a připravte své oblečení, aby bylo na focení perfektní. Pro všechny případy mám v ateliéru také žehličku. Žehlení nás ale může připravit o čas rezervovaný na Vaše focení.

Ačkoli není součástí oblečení, správný make-up a účes jsou pro celkový výsledek stejně důležité. Pokud si nejste jisti, co zvolit, opět se poraďte s fotografem, nebo si objednejte profesionálního vizážistu. Na fotografiích je dobré mít upravený, ale přirozený vzhled, který podtrhne vaše přirozené rysy a krásu.

Vkusné a přirozeně vypadající umělé řasy, ať už nalepené nebo „trvanlivé“ (řasa na řasu), oči krásně otevřou a zvýrazní. Ale veliký POZOR na výrazné velmi husté nepřirozené dlouhé řasy…ty nadělají spíše víc škody, než užitku. Oči naopak zastíní. Setkala jsem se s reakcemi klientek, které tyto nepřirozené řasy měly, že na fotografii nemají oči nebo že je mají přivřené.. Bohužel je to těmi řasami. Proto tyto výrazné nepřirozené řasy na focení NEDOPORUČUJI!

LÍČENÍ A ÚPRAVU VLASŮ SI TAKÉ MŮŽETE OBJEDNAT U MĚ

Focení ve fotoateliéru je skvělá příležitost zachytit krásné momenty, ale úspěch často velmi záleží i na detailech, jako je správná volba oblečení. Pokud budete mít na paměti účel focení, zvolíte vhodné barvy a střihy a vyhnete se příliš výrazným vzorům, dosáhnete profesionálního a harmonického výsledku. Nezapomínejte ani na důležitost pohodlí – pokud se cítíte dobře, vaše sebevědomí se projeví i na výsledných snímcích.